Komu pomáháme

KAŽDÁ KORUNA ze startovného, výtěžek z triček, image brýlí Smejkalovek a dalších suvenýrů s označením Smejkalovky pomáhají a další podpora pomůže usnadnit každodenní život konkrétním lidem s těžkým zrakovým postižením.

Přispět můžete také zasláním daru na sbírkový účet: 9980287/0100. Do textu uveďte heslo: ANIČKA

Pomoci můžete také zasláním dárcovské SMS. Postup zde.

V roce 2019 pomáháme Aničce a Aničce

Anička D. (9 let)

Anička se narodila předčasně ve 27. týdnu těhotenství a musela být umístěna do inkubátoru. U předčasně narozených dětí hrozí i přes veškerou péči vyšší riziko postižení sítnice obou očí, které může končit až slepotou. Anička nejprve podstoupila pět operací, nakonec ale tzv. „retinopatii nedonošených dětí“ pomohla zastavit další léčba. Následky jsou však trvalé. Anička má těžkou slabozrakost – na pravé oko je prakticky nevidomá. I přestože většinu věcí hledá po hmatu, je to velmi veselá holčička, která si ráda čte pohádky. To teď doma není téměř možné, rodiče musí každý text zvětšovat kopírováním, stejně tak všechny texty pro přípravu do školy. Bez pomoci rodičů si teď Anička samostatně nemůže číst. I přes těžké postižení nemá nárok na příspěvek od státu na kompenzační pomůcku - digitální zvětšovací lupu. Proto se rodiče obrátili na Nadaci prof. Vejdovského. Aničce pomůže stolní kamerová lupa, která text zvětší, umí text i vyfotit, nebo v případě únavy očí text přečíst. Část lupy si může vzít i s sebou na cesty, přečíst si jízdní řády apod. Anička slíbila, že nám s novou lupou sama přečte kousek ze své oblíbené pohádky. Lupa bude pro ni velkým pomocníkem v běžném životě.

 

Anička D.

 

Anička J. (9 let)

Anička se narodila s těžkou vadou nosného aparátu. Později se začaly projevovat také záchvaty epilepsie, dyslálie (problémy s výslovností) a kombinace několika zrakových vad. Postižení zraku se začíná jevit jako největší problém. Tělesné a zrakové postižení jdou navzájem proti sobě a komplikují Aničce soustředění a nácvik písma a čtení, které je možné pouze při velkém zvětšení se speciálním nasvícením. Takové pomůcky nejsou ve výčtu těch, které hradí stát. I v tomto případě se tedy rodiče obrátili na Nadaci prof. Vejdovského. Anička miluje společnost, jezdí pravidelně na rehabilitace a dochází za tyfloterapeutkou, která doporučila pro větší úspěšnost nácvik čtení z domova. Pomozme společně Aničce na cestě za vzděláním se speciálními pomůckami!

S novými pomůckami díky Vám Aničky nastoupí už toto září do 5. třídy! :-)

 

Anička J.

POMOHLI JSTE

2018

V roce 2018 jsme společně běželi a notovali pro mladý kolektiv Kyklopband – hudebníky, kteří se narodili nevidomí, nebo o zrak přišli či přicházejí během svého života. Vystudovali konzervatoř, aby se však mohli podělit o své umění, potřebovali řidiče a průvodce, který je vždy bezpečně dopraví na místo koncertu a pomůže jim s nástroji. Tito lidé jsou navíc velkou inspirací pro ostatní. I přes nepřízeň svého osudu se snaží pomáhat a motivovat nevidomé a slabozraké, kteří přišli o zrak během života nebo hledají cestu, jak žít aktivně. Ukazují lidem, jak člověk může zůstat pozitivní a nalézt i s vážným handicapem smysl života. A za to zaslouží velký obdiv.

Společně se podařilo zajistit průvodce a řidiče pro nevidomé hudebníky, dle odhadů kapelníka, na dobu 3 let. DĚKUJEME!