Komu pomáháme

KAŽDÁ KORUNA ze startovného, výtěžek z triček, image brýlí Smejkalovek a dalších suvenýrů s označením Smejkalovky pomáhají a další podpora pomůže usnadnit každodenní život konkrétním lidem s těžkým zrakovým postižením.

Přispět můžete také zasláním daru na sbírkový účet: 9980287/0100. Do textu uveďte heslo: ANIČKA

V roce 2019 pomáháme Aničce a Aničce

Anička D. (9 let)

Anička se narodila předčasně ve 27. týdnu těhotenství a musela být umístěna do inkubátoru. U předčasně narozených dětí hrozí i přes veškerou péči vyšší riziko postižení sítnice obou očí, které může končit až slepotou. Anička nejprve podstoupila pětkrát operaci, nakonec tzv. „retinopatii nedonošených dětí“ pomohla zastavit další léčba. Následky jsou trvalé. Anička má těžkou slabozrakost – na pravé oko je prakticky nevidomá. I přesto je to velmi veselá holčička, která si ráda čte knížky. To teď doma není vůbec možné bez velkého zvětšení písma nakopírováním, stejně jako příprava do školy. I přes těžké postižení nemá nárok na příspěvek od státu. Proto se rodiče obrátili na Nadaci prof. Vejdovského. Aničce pomůže příruční kamerová lupa, která text zvětší, případně i vyfotí a přečte. Anička slíbila, že nám s novou lupou sama přečte úryvek ze své oblíbené knížky s pohádkami.

 

Anička D.

 

Anička J. (9 let)

Anička se narodila s těžkou vadou nosného aparátu. Později se začaly projevovat také záchvaty epilepsie, dyslálie (problémy s výslovností) a kombinace několika zrakových vad. Postižení zraku se začíná jevit jako největší problém. Tělesné a zrakové postižení jdou navzájem proti sobě a komplikují soustředění a nácvik písma a čtení, které je možné pouze při velkém zvětšení se speciálním nasvícením. Takové pomůcky nejsou ve výčtu těch, které hradí stát. I v tomto případě se tedy rodiče obrátili na Nadaci prof. Vejdovského. Anička miluje společnost, jezdí pravidelně na rehabilitace a dochází za tyfloterapeutkou, která doporučila pro větší úspěšnost nácvik rovněž z domova. Pomozme společně Aničce na cestě za vzděláním se speciálními pomůckami.

 

Anička J.

POMOHLI JSTE

2018

Společně jsme běželi a notovali pro mladý kolektiv Kyklopband – mladí lidé, kteří se narodili nevidomí, nebo o zrak přišli či přicházejí během svého života. Vystudovali konzervatoř, aby se však mohli podělit o své umění, potřebovali alespoň jednoho řidiče a průvodce, který je vždy bezpečně dopraví na místo koncertu a pomůže jim s nástroji. Tito lidé jsou navíc velkou inspirací pro ostatní. I přes nepřízeň osudu se snaží pomáhat a motivovat další, kteří se ocitli v podobné životní situaci. Ukazují lidem, jak člověk může zůstat aktivní a žít zvesela i s handicapem a za to zaslouží velký obdiv.

Společně se podařilo zajistit průvodce a řidiče pro nevidomé hudebníky, dle odhadů kapelníka, na dobu 3 let. DĚKUJEME!